Lindskog, Artur (1892 - 1979) [sv]

Lindskog, Artur (swedish)

Personer med anknytning till Världskulturmuseerna (Statens museer för världskultur) [sv]

Description
Artur Lindskog, född 22 augusti 1892, Örgryte, död 2 november 1979, Göteborg, konservator, verksam vid Göteborgs museum (1940-tal). Son till Axel Ferdinand Lindskog och Ida Bernadina Lindskog (född Niklasdotter). Gift 1919 med Augusta Gustava Bergstedt. (www.myheritage.se) [sv]
Life role
Dataset owner
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
January 21, 2018 11:48:11 AM CET
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/3c2ee17b-dda4-47b0-a969-aa39397a908c | RDF/XML | JSON-LD
Name
Lindskog, Artur
Swedish

First name
Isidor Artur
Swedish

Last name
Lindskog
Swedish

Alternative name
Arthur
Swedish

Title
konservator

-Title
konservator
Swedish

Description
Artur Lindskog, född 22 augusti 1892, Örgryte, död 2 november 1979, Göteborg, konservator, verksam vid Göteborgs museum (1940-tal). Son till Axel Ferdinand Lindskog och Ida Bernadina Lindskog (född Niklasdotter). Gift 1919 med Augusta Gustava Bergstedt. (www.myheritage.se)
Swedish

Birth
22.08.1892

-Time
22.08.1892
Death
02.11.1979

-Time
02.11.1979
Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Finnish

Biography

Artur Lindskog, född 22 augusti 1892, Örgryte, död 2 november 1979, Göteborg, konservator, verksam vid Göteborgs museum (1940-tal). Son till Axel Ferdinand Lindskog och Ida Bernadina Lindskog (född Niklasdotter). Gift 1919 med Augusta Gustava Bergstedt. (www.myheritage.se)

Swedish

Activity
Sverige

-Place reference
Sverige

--Place (text)
Sverige
Swedish
Free Note
Verksam vid organisation Göteborgs Stadsmuseum

-Heading
Verksam vid organisation
Swedish

-Text
Göteborgs Stadsmuseum
Swedish