Renard, Fredrik Alexander Valdemar (1817 - ) [sv]

Renard, Fredrik Alexander Valdemar (1817 - ) (swedish)

Life role
Dataset owner
Nordiska museet (Museum, Stiftelse) [sv] owns the information on this page
Contact information
digitaltmuseum@nordiskamuseet.se. Personuppgifter (PUL): nordiska@nordiskamuseet.se [sv]
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/1fe6cba1-adb0-4d47-93f7-b5b379493a1b | RDF/XML | JSON-LD
Name
Renard, Fredrik Alexander Valdemar
Swedish

First name
Fredrik Alexander Valdemar
Swedish

Last name
Renard
Swedish

Alternative name
Renard, Fredrick Alexander Voldemar
Swedish

Birth
27.02.1817 Friedrichshof, Friedrichshof, Tyskland

-Time
27.02.1817
-Place reference
Friedrichshof, Friedrichshof, Tyskland

--Place (text)
Friedrichshof, Friedrichshof, Tyskland
Swedish
Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Finnish

Gender
Man
English

Norwegian bokmål

Man
Swedish

Biography

Tysk fotograf som under en tid var verksam i Helsingborg.

Gift med Lucia Magdalena Renard (f. Nissen), född 1829-05-19.

Verksam i Bergen 1853-1865 och i Olso 1855 till 1865.

Swedish

Occupation
Photographer Helsingborgs kommun

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Finnish

-Place reference
Helsingborgs kommun

--Place (text)
Helsingborgs kommun
Swedish
Photographer Bergen, Norge

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Finnish

-Place reference
Bergen, Norge

--Place (text)
Bergen, Norge
Swedish
Residence
Apelbergsgatan 56, Drottninggatan 82 (kv. Svärdfisken 3), Stockholms kommun 1878 1879

-Place reference
Apelbergsgatan 56, Drottninggatan 82 (kv. Svärdfisken 3), Stockholms kommun

--Place (text)
Apelbergsgatan 56, Drottninggatan 82 (kv. Svärdfisken 3), Stockholms kommun
Swedish
-Timespan
1878 1879

--Earliest time
1878
--Latest time
1879
Bryggaregatan 2a, Drottninggatan 55 (kv. Lammet 9), Stockholms kommun 1878 1878

-Place reference
Bryggaregatan 2a, Drottninggatan 55 (kv. Lammet 9), Stockholms kommun

--Place (text)
Bryggaregatan 2a, Drottninggatan 55 (kv. Lammet 9), Stockholms kommun
Swedish
-Timespan
1878 1878

--Earliest time
1878
--Latest time
1878
Bryggaregatan 2a, Drottninggatan 55 (kv. Lammet 9), Stockholms kommun 1879 1881

-Place reference
Bryggaregatan 2a, Drottninggatan 55 (kv. Lammet 9), Stockholms kommun

--Place (text)
Bryggaregatan 2a, Drottninggatan 55 (kv. Lammet 9), Stockholms kommun
Swedish
-Timespan
1879 1881

--Earliest time
1879
--Latest time
1881
Bryggaregatan 2a, Drottninggatan 55 (kv. Lammet 9), Stockholms kommun 1881 1882

-Place reference
Bryggaregatan 2a, Drottninggatan 55 (kv. Lammet 9), Stockholms kommun

--Place (text)
Bryggaregatan 2a, Drottninggatan 55 (kv. Lammet 9), Stockholms kommun
Swedish
-Timespan
1881 1882

--Earliest time
1881
--Latest time
1882
Humlegårdsroten, Stockholms kommun

-Place reference
Humlegårdsroten, Stockholms kommun

--Place (text)
Humlegårdsroten, Stockholms kommun
Swedish
Jakobsgatan 29, Rödbodtorget 1(kv. Röda Bodarna 1), Stockholms kommun 1886 1887

-Place reference
Jakobsgatan 29, Rödbodtorget 1(kv. Röda Bodarna 1), Stockholms kommun

--Place (text)
Jakobsgatan 29, Rödbodtorget 1(kv. Röda Bodarna 1), Stockholms kommun
Swedish
-Timespan
1886 1887

--Earliest time
1886
--Latest time
1887
Jakobsroten, Stockholms kommun 1881

-Place reference
Jakobsroten, Stockholms kommun

--Place (text)
Jakobsroten, Stockholms kommun
Swedish
-Timespan
1881

--Earliest time
1881
Reference
Fotografen finns representerad i Kungl. bibliotekets porträttfotografregister.
Swedish

Rotemansarkivet, ÖÄ, Stockholms stadsarkiv (Huvudkälla)
Swedish

-Text
Sveriges befolkning 1890. 2003. (Annan hänvisning)
Swedish
-Text
Skånska fotografer 1845-2005. 2005. (ISBN 91-85341-01-0)
Swedish
Editorial note

Omnämnd i norska fotografregistret: http://www.nb.no/nmff

Swedish

Change note

Konverterad från Nationella fotografregistret (NFR) 2014-05-13

Swedish

No hits.
Uuid
1fe6cba1-adb0-4d47-93f7-b5b379493a1b
ACL (permissions)
1f368832-7649-4386-97b6-ae40cce8752b_SHARED
Status
English

Norwegian bokmål

Swedish

Alternative id
5046 NFR

-Id
5046
-System
NFR
021035593436 DigitaltMuseum

-Id
021035593436
-System
DigitaltMuseum
Place holder
No
Created by
root May 8, 2014 9:54:25 PM CEST
Contributions from
UlfB June 1, 2014 8:40:46 PM CEST
root January 9, 2015 1:14:38 PM CET
Approved suggestions
Use by (Primus/Digitalt Museum)
Use by (subscriptions)
Shared in lists
Created by
root
Created date
May 8, 2014 9:54:25 PM CEST
Last changed by
root
Last changed
January 9, 2015 8:54:14 PM CET