Dataset owner
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
September 9, 2018 2:32:38 PM CEST
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/1bcdd61b-7e89-43f0-a124-4da0da4f7f08 | RDF/XML | JSON-LD
Name
Amboldt, Eric
Swedish

First name
Eric
Swedish

Middle name
Otto Amadeus
Swedish

Last name
Amboldt
Swedish

Other name
Amboldt, Erik

-Name
Amboldt, Erik
Swedish

Title
sjökapten

-Title
sjökapten
Swedish

Birth
18.01.1907

-Time
18.01.1907
Death
09.11.1987

-Time
09.11.1987
Biography

Otto Erik Amadéus Amboldt, född 18 januari, 1907, Karlskrona, Blekinge, död 9 november, Göteborg, sjökapten.
Amoldt var skeppsgosse i Karlskrona. Han var senare sjökapten vid bland annat Johnson Line. Har donerat föremål till Göteborgs etnografiska museum 1979. Tillverkade fartygsmodeller.

Swedish

Web reference
-Text
Personakt för Eric Amboldt
Swedish