Knudsen, Gunnar (1848 - 1928)

Statsminstre (Riksarkivet)

Beskrivelse
Født i Stokken (Arendal) 19. september 1848, sønn av skipsreder og skipsbygger Christen Knudsen (1813-1888) og Guro (Gurine) Aadnesdatter (1808-1900).
Gift 1. juli 1880 med Anna Sofie Cappelen (1854-1915), datter av bankadministrator og overrettssakfører Erik Johan Cappelen (1828-1881) og Maren Dorothea Blehr (1830-1886).
Død på Borgestad i Gjerpen (Skien) 1. desember 1928. Gravlagt på Borgestad kirkegård.
Gunnar (Aanon Gunerius) Knudsen var skipsreder og politiker.
Livsrolle
Ansvarlig forvalter
Riksarkivet (Arkiv) forvalter informasjonen på denne siden
Kontaktinformasjon
olemyh@arkivverket.no
Sist lagret
04.03.2015 08:52:30
12.01.2019 04:03:48
Publisert
Status

URI
http://kulturnav.org/1bc2e14b-8380-4aad-9296-23b245413cbc | RDF/XML | JSON-LD
Navn
Knudsen, Gunnar
Bokmål

Fornavn
Gunnar
Bokmål

Mellomnavn
(Aanon Gunerius)
Bokmål

Etternavn
Knudsen
Bokmål

Tittel
Statsminister (1908-1910), (1913-1920)

-Tittel
Statsminister (1908-1910), (1913-1920)
Bokmål

Beskrivelse
Født i Stokken (Arendal) 19. september 1848, sønn av skipsreder og skipsbygger Christen Knudsen (1813-1888) og Guro (Gurine) Aadnesdatter (1808-1900).
Gift 1. juli 1880 med Anna Sofie Cappelen (1854-1915), datter av bankadministrator og overrettssakfører Erik Johan Cappelen (1828-1881) og Maren Dorothea Blehr (1830-1886).
Død på Borgestad i Gjerpen (Skien) 1. desember 1928. Gravlagt på Borgestad kirkegård.
Gunnar (Aanon Gunerius) Knudsen var skipsreder og politiker.
Bokmål

Store norske leksikon

Fødsel
19.09.1848 Arendal (Kommune) Saltrød

-Tidspunkt
19.09.1848
-Stedreferanse
--Sted
--Spesifisert
Saltrød
Bokmål

Død
01.12.1928 Skien (By) Gjerpen

-Tidspunkt
01.12.1928
-Stedreferanse
Skien (By) Gjerpen

--Sted
Bokmål

--Spesifisert
Gjerpen
Bokmål

Livsrolle
-Livsrolle
Bokmål

Svensk

Engelsk

Estnisk

Finsk

Kjønn
Bokmål

Man
Svensk

Man
Engelsk

Estnisk

Nasjonalitet
Bokmål

Svensk


Biografi

Statsminister 1908-1910 og 1913-1920.
Statsråd 24. desember 1901- 21. april 1902, medlem av statsrådsavdelingen i Stockholm.
Statsråd 21. april 1902-22. oktober 1903, medlem av statsrådsavdelingen i Stockholm. Fungerende sjef for Landbruksdepartementet og Revisjonsdepartementet mars 1903, sjef for Landbruksdepartementet og Finansdepartementet juni 1903.
Statsråd 11. mars-31. oktober 1905, sjef for Finansdepartementet og Revisjonsdepartementet.
Statsminister 19. mars 1908-2. februar 1910, også sjef for Finansdepartementet og Revisjonsdepartementet.
Statsminister 31. januar 1913-21. juni 1920, også sjef for Landbruksdepartementet og Revisjonsdepartementet. Også sjef for Landbruksdepartementet 1. juli 1918, også sjef for Finansdepartementet 12. desember 1919.

Bokmål

Referanse
Østang, Øivind, Seniorrådgiver, Statsministerens kontor
Bokmål