Anderson, Lars (1847 - 1909) [no]

Anderson, Lars (norwegian bokmål)

Fotografregisteret (Norge) (Preus museum) [no]

Life role
Dataset owner
Preus museum (Museum) [no] owns the information on this page
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
January 21, 2019 3:36:27 PM CET
January 12, 2019 1:23:30 AM CET
Published
Status
Help

URI
http://kulturnav.org/14c33bec-7fc0-461d-b473-b7e42081dceb | RDF/XML | JSON-LD
Name
Anderson, Lars
Norwegian bokmål

First name
Lars
Norwegian bokmål

Last name
Anderson
Norwegian bokmål

Alternative name
Andersen, Lr.
Norwegian bokmål

lokalhistoriewiki.no

Birth
1847

-Time
1847
Death
1909

-Time
1909
Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch

Gender
Man
English

Norwegian bokmål

Man
Swedish

Estonian

Nationality

Norwegian bokmål

Swedish

Biography

Lars Andersen ble født i Bergen 1847.
Fotograferte i Ålesund i 1870-årene, brukte da kartonger med Lr. Anderson, pyntet med Bergens byvåben, men hvorvidt han også fotograferte i Bergen på den tiden vet en ikke sikkert. Muligens var han identisk med L. Andersen, som i 1866 bestyrte det atelieret i Bergen som Valentin Voss Ritscher hadde startet noen år tidligere. Ifølge opplysninger fra hans datter skal han ha overtatt forretning i Ålesund (startet 1863) etter N. Henriksen, som reiste derfra i 1874. I 1882 overtok han driften av en av Ålesunds første fotografers, L. Hansens, atelier. Fotograferte også en tid i Kristiansund. 25.11.1886 averterte han sitt nye atelier i Smaastrandgaden 2 i Bergen, og fotograferte fremdeles i Bergen da han i 1887 averterte at han overtok N. Henriksens forretning i Haugesund, hvor han allerede i 1889 flyttet til nytt atelier i "Hr. Andas forrige Hus, Strandgaden, 6te Hus ret Nord af Postkontoret". Denne var imidlertid allerede ca. 1885 blitt overtatt av Henry Hansen, som kalte seg "N. Henriksens Efterf.", så sannsynligheten taler for at Anderson overtok etter Hansen. Kanskje har de samarbeidet en kort tid. Han brukte både navneformen Andersen og Anderson, mest det siste, som han antok etter en tur i Amerika.

Virkested:
1870 ca-1880 ca: Ålesund, 1501.
1882-0000: Ålesund, 1501.
1886-1887: Bergen.
1886-1887: Kristiansund, 1503.

Norwegian bokmål

-Other actor
Norwegian bokmål

Reference
Kilder:
Bonge, Susanne: Eldre norske fotografer, 1980
Skorgevik, Kjell: Fotografer i Ålesund i glassplatenes tid, 1985
Norwegian bokmål

Web reference
Norwegian bokmål

-Text
Fotografregisteret
Norwegian bokmål
Change note

Konvertert fra Fotografregisteret 2015.04.20

Norwegian bokmål